Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Konferencja prasowa „Dzień kobiet z cytologią”

Dzisiaj w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca akcję Ministerstwa ZdrowiaDzień kobiet z cytologią”, która odbędzie się w dniach 5-9 marca 2018.

„Dzień kobiet z cytologią” ma na celu zachęcenie jak największej liczby kobiet do zrobienia bezpłatnie badania cytologicznego bez względu na wiek i zwrócić uwagę na potrzebę i ważność wykonywania badań cytologicznych oraz innych badań profilaktycznych.

W konferencji udział wzięli Wiceminister Zdrowia - Katarzyna Głowala - inicjatorka projektu, Rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś, Konsultant Krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, Prodziekan ds. studiów licencjackich i magisterskich I Wydziału Lekarskiego - prof. Krzysztof Czajkowski, Dyrektor Mazowieckiego OW NFZ - Filip Nowak, dyrektorzy ośmiu warszawskich szpitali, biorących udział w akcji, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości” - Ida Karpińska wraz z ambasadorką - Pauliną Chruściel.   

Podczas spotkania, Wiceminister Zdrowia - Katarzyna Głowala przedstawiła działania Min. Zdrowia zmierzające do zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne, zaś prof. Mirosław Wielgoś zwrócił uwagę na koniecznośc badań profilaktycznych z punktu widzenia Przewodniczącego Polskiego Towarzystawa Ginekologów i Położników.   

Prof. Krzysztof Czajowski opowiedział o opiece ginekologicznej i potrzebie edukowania kobiet na terenach wiejskich. Dr Beata Jagielska z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprezentowała dane dotyczące zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy i raka piersi. Ida Karpińska zauważyła konieczność współpracy i integracji środowisk odpowiedzialnych za zdrowie kobiet. Filip Nowak podkreslił znaczenie badań profilaktycznych z punktu widzenia płatnika. Przedstawiciele Studenckiego Towarzystwa Naukowego zwócili uwagę na to, jak studenci medycyny przyczyniają się do promocji badań profilaktycznych.           

W ramach projektu zaplanowano w ramówce TVP cykl wystapień nt. akcji i promocji badań profilaktycznych. Ponadto, w dniach 5-9 marca br. pod  siedzibą TVP będzie stał mamobus, w którym kobiety będą mogły zrobić badania mamograficzne, zaś 8 marca do dyspozycji chętnych będzie cytobus. W mobilnym punkcie poboru krwi będzie również możliwość oddania krwi.

Na darmową cytologię można zgłaszać się do następujących warszawskich szpitali:
1. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie u. Roentgena 5 (budynek Centrum Profilaktyki Nowotworów)
2. Szpital Kliniczny im. Anny Mazowieckiej, ul. Karowa 2  
3. Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o., pl, S. Starynkiewicza 1/3           
4. Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie Centrum Medyczne „Żelazna” Sp. z o.o.
ul. Żelazna 90
5. Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ, ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25
6. Szpital Specjalistyczny „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”, ul. Inflancka 6  
7. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Sp. z o.o., ul. Kondratowicza 8
8. Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego, Aleja Solidarności 67

 

Biuro Prasowe WUM

001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
011.jpg
012.jpg
013.jpg
014.jpg
015.jpg
016.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter