Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład dr. hab. Janusza Trzebickiego w ramach programu patronackiego

6 marca br. w XVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się trzeci w tym roku wykład przeznaczony dla uczniów szkół, które uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni. W imieniu gospodarzy, prelegenta oraz wszystkich uczestników spotkania, przywitał dyrektor - Piotr Golinowski.

Tym razem z wykładem pt. „Operacja - kto czuwa, byś spał spokojnie?” wystąpił dr hab. Janusz Trzebicki z I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Liceum im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz z XXXIII LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika.

W swoim wystąpieniu dr hab. Janusz Trzebicki przybliżył licealistom historię zmagania się ludzkości z bólem operacyjnym i przytoczył, praktykowane w przeszłości, nierzadko ekstremalne sposoby uśmierzania cierpienia. Młodzież dowiedziała się, że dopiero w drugiej połowie XIX wieku w chirurgii nastąpił przełom, który pozwolił na uwolnienie od bólu. Pionierem zmian był Horacy Welss, który zauważył znieczulające działanie podtlenku azotu. Kolejnym kamieniem milowym w anestezjologii okazało się zastosowanie eteru przez Wiliama Mortona. Centralną część wykładu poświęcono znieczuleniu ogólnemu. Wykładowca opowiedział na czym polega ten rodzaj anestezji i jakie są jej etapy. Wiele uwagi poświęcono ściśle określonym procedurom i wymogom, pozwalającym w znacznym stopniu zredukować powikłania na sali operacyjnej. Dr hab. Janusz Trzebicki podkreślił także znaczenie dobrej organizacji zabiegu i współpracy całego zespołu. Osobne miejsce poświęcił  rozważaniom dotyczącym przyszłości tej dziedziny medycyny i wprowadzeniu tzw. automatu anestezjologicznego. Zgromadzeni na sali licealiści usłyszeli ponadto wiele ciekawostek i anegdot dotyczących praktyki lekarskiej i drogi zawodowej medyka. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem licealistów, którzy zadawali liczne pytania prelegentowi.

Na zakończenie spotkania dr hab. Janusz Trzebicki otrzymał z rąk dyrektora szkoły - Piotra Golinowskiego jubileuszową publikację dotyczącą LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, koszulkę z logo Szkoły i został przyjęty w poczet „Modrzewiaków”.

Prelegentowi wręczono także pisemne podziękowania od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka, który jest pomysłodawcą programu patronackiego.

 

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

01.jpg
02.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
33.jpg
34.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter