Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

10 lecie krioablacji balonowej w Polsce

25 kwietnia br. w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM upamiętniono 10. rocznicę wprowadzenia krioablacji balonowej w Polsce.

Z tej okazji przedstawiciele firmy Medtronic przekazali pamiątkowy dyplom na ręce dr. Edwarda Koźluka, który 17.04.2008 r. wykonał pierwszy w Polsce zabieg krioablacji balonowej w leczeniu migotania przedsionków.

Krioablacja balonowa pozwala na szybką, skuteczną i bezpieczną izolację żył płucnych odpowiedzialnych za wyzwalanie napadów migotania przedsionków. Polega na wprowadzeniu do żył płucnych cewnika, następnie rozprężeniu na jego końcu balonu o średnicy ok. 28mm. Balon jest od środka schładzany podawanym pod ciśnieniem podtlenkiem azotu, co powoduje jego przymarzanie do obwodu żyły płucnej i izolację ognisk arytmogennych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent zwykle opuszcza szpital w następnym dniu.

W świetle opublikowanego w 2016 r badania Fire and Ice krioablacja balonowa ma bezpieczeństwo i skuteczność porównywalne z ablacją punktową przy użyciu prądu częstotliwości radiowej, wiąże się jednak z mniejszą ilością ponownych ablacji, kardiowersji i hospitalizacji. Ma też krótszą krzywą uczenia.

20180426_111827.jpg
DSC_0785.JPG
DSC_0793.JPG
DSC_0797.JPG
Obraz1.jpg
Obraz2.png
Obraz3.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter