Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Uroczyste odsłonięcie tablic w gmachu Medycyny Teoretycznej

19 czerwca 2018 r. w budynku Medycyny Teoretycznej przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28  odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających działalność Katedr i Zakładów naszej Uczelni  oraz ich twórców i kierowników w latach 1916-2012.

Na ścianie budynku i w jego wnętrzu umieszczone zostały cztery tablice upamiętniające obecność jednostek naszej Uczelni w tym szczególnym gmachu.          

Budynek audytoryjny przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 zwany od odzyskania przez Polskę niepodległości gmachem Medycyny Teoretycznej przez ponad 100 lat zajmowany był przez medyków. Obecnie należy do Uniwersytetu Warszawskiego i jest siedzibą Wydziału  Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.            

Jednostki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które wcześniej funkcjonowały w gmachu Medycyny Teoretycznej, mieszczą się aktualnie w większości w Centrum Badań Przedklinicznych WUM.

Rektor prof. Mirosław Wielgoś  podczas spotkania powiedział: „Niewątpliwie jesteśmy uczestnikami wzruszającej i podniosłej chwili. Niezwykle historycznej, ale też i sentymentalnej. Nie sposób wymazać 100 lat, będziemy tę pamięć zawsze kultywować. Większość z nas ma jakieś wspomnienia związane z tym budynkiem, najczęściej są to wspomnienia dobre(…) .Pracowało tu wiele osób niezwykle zasłużonych, prawdziwych legend naszego Uniwersytetu. Dzisiaj gmach wygląda pięknie i imponująco, a duch naszej Uczelni jest cały czas obecny”.

Prof. Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślał: „To dzisiejsze odsłonięcie jest tylko pięknym symbolem. Tablice już wcześniej tutaj wisiały, odsłaniane były w roku 2012, kiedy jednostki WUM opuściły ten budynek. Zmieniła się lokalizacja tablic, i nie sposób teraz ich nie zauważyć. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że również dzięki pamięci historycznej współpraca z WUM jest czymś naturalnym, układa się wzorcowo i dzięki temu maksymalnie możemy wykorzystać potencjał obu uczelni”.         

W budynku Medycyny Teoretycznej w latach 1916-2012 powstały i działały Katedry i Zakłady Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:  Chemii Fizjologicznej,  Fizjologii Człowieka,  Farmakologii Eksperymentalnej,  Patologii Ogólnej i Doświadczalnej,  Chemii Ogólnej i Farmakodynamiki.   
          

Tablice były odsłonięte po raz pierwszy w sierpniu 2012 roku, jednak teraz odsłonięto je już na nowym, zmodernizowanym budynku, w docelowych lokalizacjach. Tablice zaprojektowała artysta plastyk Maja Sosnowska, obecnie związana z Biurem Prasowym WUM.

Kamilla Walczak
Biuro Prasowe

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM

001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
011.jpg
012.jpg
013.jpg
014.jpg
015.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter