Noc Muzeów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

18 maja na terenie Kampusu Banacha naszej Uczelni odbyła się Noc Muzeów zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny WUM. Na uczestników czekało wiele zapierających dech w piersiach atrakcji.

Zainteresowani mogli zwiedzić aż cztery wystawy poruszające tematy medycyny oraz historii medycyny: „Na granicy życia i śmierci. Tajemnicza mumia ze zbiorów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”,„Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy”,„20 lat minęło… Najważniejsze chwile Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM”,„Medycyna i farmacja w Warszawie w obiektywie przedwojennego aparatu fotograficznego”.

Dla uczestników Nocy Muzeów zostały również przygotowane trzy wykłady, w niecodziennej - spacerowej formie: „Mumie egipskie, odwieczna tajemnica", który poprowadził prof. Andrzej Niwiński, „Mumie, mumifikatorzy i paleopatologie”, poprowadzony przez dr Hannę Pliszkę, mgr Halinę Przychodzeń, dr Małgorzatę Brzozowską i dr Sylwię Tarkę oraz „Symbole Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. The best of…”, w ramach których dr Adam Tyszkiewicz oprowadzał po Kampusie Banacha, pokazując najciekawsze miejsca oraz symbole związane z naszą Uczelnią.
Wyjątkową okazją była możliwość obejrzenia pomieszczeń, w których na co dzień pracują władze WUM: Sali Senatu, gabinetu Rektora, gabinetu Dziekana I Wydziału Lekarskiego oraz Auli im. prof. Janusza Piekarczyka oraz Czytelnia Biblioteki Głównej WUM.

Muzycznym elementem wydarzenia był koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej WUM pod batutą Beaty Herman pt. „Taniec nocy”. Muzycy-medycy wykonali następujące utwory: Gradel, Tango „Por una Cabeza”;    Lorenc, Taniec Eleny z filmu „Bandyta”; Kazanecki, „Walc Barbary z filmu "Noce i dnie"; Brahms, „V Taniec Węgierski”; Czajkowski, Walc kwiatów z baletu „Dziadek do orzechów”; Strauss, „Nad pięknym modrym Dunajem”.

Magdalena Wilk
Biuro Informacji i Promocji